Przejście do strony głównej Przejście do spisu artykułów

Konstrukcje zasilane amunicją 4,6 mm x 30 - pm MP7 i pistolet UCP

4,6 mm pistolet maszynowy podczas testów na Węgrzech

4,6 mm pistolet maszynowy MP7(A1)

Genezy nowej niemiecko-brytyjskiej amunicji pistoletowej należy doszukiwać się w pochodzącym z połowy lat siedemdziesiątych eksperymentalnym małokalibrowym karabinkiem firmy Heckler und Koch (H&K) HK36. Poza konstrukcją umożliwiającą osiągnięcie szybkostrzelności 1200 strz./min., broń była zasilana dosyć niezwykłym nabojem 4,6 mm x 36. Niezwykłym, bowiem ówczesna współpraca hiszpańsko-niemiecka nad zwiększeniem mocy obalającej pocisku tak małego kalibru doprowadziła do powstania pocisku z asymetrycznym ostrołukiem łyżeczkowym (tzw. Löffelspitz), którego rdzeń został wykonany z wolframu. Broń nigdy nie weszła do produkcji, pozostała jedynie w stadium prototypu, ale amunicja do nowego niemieckiego PDW, 4,6mm x 30 wywodzi się bezpośrednio od niej. Mało tego, w obecnej ofercie Royal Ordnance również pojawił się pocisk z ostrołukiem łyżeczkowym.

Pistolet maszynowy firmy H&K spełniający kryteria programu PDW pojawił się w roku 1999 pod nazwą H&K PDW (lub PDW2000). Konstruktorzy wybrali klasyczne rozwiązanie z magazynkiem pudełkowym umieszczonym w chwycie, z dodatkowym, składanym chwytem przednim oraz wysuwaną kolbą (tutaj mała dygresja, w swoim czasie, jako konstrukcja modelowa w amerykańskich materiałach dotyczących przyszłego kształtu PDW, oprócz kilku innych rodzajów broni wymieniano również polski 9mm pistolet maszynowy wz.63 (PM-63), jako przykład połączenia niewielkich wymiarów z relatywnie dużą siłą ognia, nie sposób nie dostrzec podobieństw między nim a MP7). Pistolet wykonany jest w dużym stopniu z tworzyw sztucznych (polamidu zbrojonego włóknem węglowym), aby ograniczyć masę.

W niemieckiej broni wykorzystano wiele rozwiązań z karabinka G36. Co może dziwić w przypadku pistoletów maszynowych, jest to jeden z niewielu modeli, który działa na zasadzie odprowadzania gazów przez boczny otwór w lufie. MP7 strzela z zamka zamkniętego. W pistolecie zastosowano węzeł gazowy z krótkim ruchem tłoka, pozbawiony regulatora gazowego. Ryglowanie realizowane jest za pomocą zamka obrotowego z sześcioma występami ryglowymi. W pistolecie zastosowano mechanizm uderzeniowy kurkowy z kurkiem zakrytym.

4,6 mm pistolet maszynowy MP7A1 Broń jest dostosowana do strzelców prawo oraz leworęcznych, przełącznik rodzaju ognia połączony z bezpiecznikiem i dźwignia zwalniania zamka z tylnego położenia zostały rozmieszczone symetrycznie po obu stronach komory zamkowej, a rękojeść przeładowania została umieszczona (podobnie jak w amerykańskim karabinku M16) u góry komory zamkowej. Typowe dla produktów firmy H&K oznaczenia w postaci piktogramów informują o położeniu przełącznika (w górnym broń jest zabezpieczona, środkowe pozwala prowadzić ogień pojedynczy, najniższe - ciągły). Po prawej stronie komory zamkowej znajduje się okno wyrzutowe, a przy jego krawędzi umieszczono odbijacz łusek.

Do zasilania wykorzystywane są dwurzędowe magazynki pudełkowe 20 (mieści się on całkowicie w chwycie pistoletowym i nie wystaje poza obrys broni) oraz 40 nabojowe. Po wystrzeleniu ostatniego naboju zamek pozostaje w pozycji tylnej. Na górnej powierzchni komory zamkowej zamontowano szynę uniwersalną Picatinny (MIL-STD-1913), takie rozwiązanie pozwala na umieszczenie dowolnych celowników (kolimatorowych bądź optycznych), dodatkowo można na niej zamocować mechaniczne przyrządy celownicze (muszka, przeziernik). Z przodu korpusu, symetrycznie, można przykręcić krótsze boczne szyny, dzięki którym broń może być wyposażona w oświetlenie taktyczne lub laserowy wskaźnik celu.

W 2004 roku pojawił się nieco zmodyfikowany model, nazwany MP7A1 ze zmienioną kolbą oraz zmniejszoną szybkostrzelnością.

Dane techniczne:

Masa MP7 pustego 1,6 kg, załadowanego 40 nabojowym magazynkiem 1,8 kg. Długość 380 mm (z kolbą złożoną) lub 590 mm (z kolbą rozłożoną), wysokość 172 mm (z celownikiem kolimatorowym 210 mm, z celownikiem i 40 nabojowym magazynkiem 295 mm), szerokość 42 mm. Długość lufy 180 mm (skoku 160 mm). Prędkość początkowa (dla pocisku zwykłego) 725 m/s, energia początkowa 450 J. Szybkostrzelność teoretyczna 950 strz./min (dla MP7A1 850 strz./min.). Producent podaje, że broń przebija modelową osłonę CRISAT z odległości 200 metrów (pocisk Combat Steel) lub 300 metrów (pocisk Ultimate Combat).

4,6 mm pistolet Ultimate Combat Pistol (UCP)

4,6 mm pistolet UCP W listopadzie 2003 roku firma H&K zaprezentowała i rozpoczęła testy nowego pistoletu nazwanego UCP. Poinformowano o tworzeniu dwóch modeli - pełnowymiarowego UCP oraz zmniejszonego UCP Subcompact, różniących się od siebie mechanizmami spustowym oferowanymi w trzech odmianach SA/DA, DAO oraz CDA (Combat Defence Action). Magazynki są w pełni wymienne z MP7(A1), dotyczy to zarówno 20, jak i 40 nabojowych. Pistolet posiada szynę uniwersalną Picatinny (MIL-STD-1913), umożliwiającą zamontowanie dodatkowego wyposażenia. Można do niego stosować tłumik dźwięku, taki sam, jak w przypadku pistoletu maszynowego.

Dane techniczne:

Masa 820 g z magazynkiem 20 nabojowym. Producent podaje, że broń przebija modelową osłonę CRISAT z odległości 100 metrów.

Amunicja 4,6mm x 30

Rodzina amunicji 4,6mm x 30 składa się z dziewięciu rodzajów naboi:

 • zwykłego z pociskiem z stalowym rdzeniem oraz nanoszonym galwanicznie miedzianym płaszczem, masa naboju 6,3 g, masa pocisku 1,7 g,
 • smugowego z rdzeniem mosiężnym, masa naboju 5,9 g, masa pocisku 1,3 g
 • treningowego z rdzeniem miedzianym, masa naboju 6,3 g, masa pocisku 1,7 g,
 • z pociskiem łamliwym z tworzyw sztucznych z proszkiem metalowym jako wypełniaczem, masa naboju 5,6 g, masa pocisku 1,0 g,
 • z pociskiem o asymetrycznym ostrołukiem łyżeczkowym (o ograniczonej penetracji), masa naboju 6,3 g, masa pocisku 1,7 g,
 • ćwiczebnego z pociskiem plastykowym, masa naboju 4,4 g, masa pocisku 0,8 g;
 • ślepego
 • Combat Steel
 • przeciwpancernego (Ultimate Combat) z rdzeniem ze stali stopowej, ulepszonej cieplnie
 • Rozpowszechnienie

  Pistolet maszynowy MP7 sprzedał się jak do tej pory w znacznie mniejszej liczbie egzemplarzy niż jego najpoważniejszy konkurent, P90. Trzeba jednak pamiętać, że pojawił się na rynku 13 lat po belgijskiej broni. Testy pistoletu przeprowadzano w ponad 20 państwach, między innymi Belgii, Kanadzie, Francji, Korei Południowej, Włoszech, Norwegii, Hiszpanii, Szwecji, Węgrzech, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii.

  Do tej pory za pewne uznawane są jedynie zamówienia Bundeswehry, która oficjalnie przyjęła pistolet maszynowy do uzbrojenia i w 2002 roku zakupiła pierwszą partię 60 sztuk broni dla swoich oddziałów specjalnych KSK (Kommando Spezialkräfte) operujących w Afganistanie oraz na Bałkanach. Na początku 2004 roku zamówiono na potrzeby tych misji dodatkowe 343 egzemplarze broni oraz milion sztuk amunicji. Spodziewane zakupy niemieckich sił zbrojnych w 2004 roku szacowane są na około 6000 pistoletów maszynowych MP7A1 oraz 12-14 000 pistoletów UCP. Poza tym, w MP7 wyposażone są oddziały specjalne w Korei Południowej (policyjna jednostka antyterrorystyczna 868 oraz wojskowy 707 batalion). 12 egzemplarzy do testów porównawczych zakupiła w 2002 roku amerykańska piechota morska (USMC).

  Cena MP7A1 wynosi ok.1600 USD.

  (c) REMOV 1999-2011